English version

Prezentační koučink

Připravovat prezentaci neznamená plnit PowerPoint, ale designovat zážitek vašeho publika.

Chystáte se s kolegy prezentovat na konferenci? Máte zaměstnance, kteří potřebují posunout v prezentačních dovednostech? Prezentujete často a chcete v tom být lepší? Skupinový prezentační koučink je zaměřený takovým způsobem, aby každého účastníka naučil efektivnímu postupu pro tvorbu projevů a prezentací. Nezáleží na tom, co řeknete, ale na tom, jaký bude mít vaše prezentace dopad, až skončí.

Cena

23 000,- za 3x3 hodiny

Jak pracuji, když pracuji se skupinou? Například takto. Dva roky po sobě jsem připravoval asi 30 zaměstnanců firmy Red Hat na konferenci DevConf. Práci jsme rozdělili do několika menších skupin a tří setkání:

První setkání (3 hodiny)

Na prvním setkání jsme se zaměřili na obecnější trénink dovedností, které řečníci potřebovali k přípravě prezentace. Ukázal jsem jim svoje oblíbené způsoby, jak se dá přemýšlet nad strukturou prezentace, nad poutavým úvodem, nad nezapomenutelným závěrem. To vše kouskem přednášky a velkou porcí vlastního zkoušení.

Druhé setkání (3 hodiny)

Na druhém setkání jsme poznatky aplikovali. Každý z účastníků začal pracovat na svojí prezentaci na konferenci. Provedl jsem je tvůrčím procesem od stanovení cílů prezentace, přes strukturování prezentace až po možnosti práce s publikem a použití slajdů a rekvizit. Každý pracoval na svém díle. Svým způsobem. Pomáhal jsem řečníkům hledat jejich vlastní osobitý styl, který byl jen jejich a ve kterém se při prezentování cítili dobře. Výzvou pro nás bylo zkoumání, jak prezentovat části kódu a další technické detaily tak, abychom stále udrželi živou pozornost publika. Na konci druhého setkání jsme se domluvili, co si připravit na setkání třetí.

Třetí setkání (3 hodiny)

Na třetí setkání si každý přinesl připravenou prezentaci. Ať už používal slajdy, stál u flip chartu nebo pro mě za mě hrál na kytaru, prezentaci si vyzkoušel. Nahlas. Před skupinou. Využili jsme tvůrčí sílu skupiny a každý dostal zpětnou vazbu. Co fungovalo? Co nefungovalo? Co bychom udělali jinak v závislosti na cíli prezentace? Trénovali jsme a ladili detaily. Doporučoval jsem řeníkům nástroje, které byly funkční právě pro ně. Žádné obecné poučky.

Když budu pracovat s vaší skupinou, možná budeme potřebovat čtvrté setkání. A nebo zvolit úplně jiný přístup k práci. Domluvíme se na něm. Najdeme jej společně. Příprava prezentace je kreativní proces a jako takový je flexibilní a místy předem neodhadnutelný. Dáme tomu tolik času, kolik bude potřeba a kolik budete chtít.